Ogólny Zithromax
Generyczną azotromycynę stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych takich jak: infekcji przewodu oddechowego, infekcji skórnych, infekcji uszu i chorób przenoszonych drogą płciową. U dzieci, jest stosowany w leczeniu zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc, zapalenia migdałków i anginy.
250mg
500mg
1000mg
Tabletka azytromycyny
Jakie zastosowanie ma ten lek?
Azytromycyna jest antybiotykiem makrolidowym, który zakłóca rozwój komórek bakteryjnych. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych w różnych części ciała. Azytromycyna również leczy zakażenia przenoszone drogą płciową lub drogami moczowymi wywołanymi przez chlamydia. Lek nie zadziała na przeziębienie, grypę lub inne infekcje wirusowe.
O czym powinienem poiformować mojego lekarza lub pracownika służby zdrowia przed zażyciem leku?
Powinien on wiedzieć czy Pan/i cierpi na jakiekolwiek z poniższych schorzeń, lub znajduje się w stanie, który stanowi przeciwskazanie stosowania leku:
- choroby nerek, choroby wątroby
- zapalenie płuc
- problemy żołądkowe (zwłaszcza jelita grubego)
- inne choroby przewlekłe, nietypowa lub alergiczna reakcja na azytromycynę
- inne antybiotyki makrolidowe (np. erytromycyna), pokarmy, barwniki lub konserwanty
- ciąża lub próba zajścia w ciążę
- karmienie piersią
Jak stosować ten lek?
Zażywać doustnie. Tabletki należy połykać w całości popijając pełną szklanką wody. Tabletki azytromycyny można zażywać z lub bez jedzenia. Zażywać dawki w regularnych odstępach czasu. Nie należy przyjmować leku częściej niż jest to wskazane. Zakończ pełny cykl dawek przepisanych przez lekarza lub pracownika służby zdrowia, nawet jeśli uważasz, że twój stan się polepszył. Nie należy przerwać przyjmować leku, chyba że za radą swojego lekarza.
Skontakuj się z pediatrą lub innym specjalistą w sprawie stosowania leku u dzieci. Szczególna ostrożność może być wskazana.
Przedawkowanie: Jeżeli uważasz, że zażyłeś zbyt wiele leku należy natychmiast skontaktować się z centrum kontroli zatruć lub pogotowiem ratunkowym.
UWAGA: Ten lek jest tylko dla Ciebie. Nie udostępniaj go innym.
Co zrobić w przypadku gdy pominę dawkę?
W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją jak najszybciej. Jeżeli zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy przyjąć tylko tą dawkę. Nie należy przyjmować podwójnej lub dodatkowych dawek. Pomiędzy dawkami powinien być odstęp co najmniej 12 godzin.
Co może wchodzić w interakcję z lekiem?
- leki zobojętniające sok żołądkowy
- astemizol, digoksyny
- dihydroergotamina
- ergotamina
- sole magnezu
- terfenadyna
- triazolam
- warfaryna
Należy poinformować swego lekarza lub pracownika służby zdrowia o wszystkich innych lekach, które przyjmujesz w tym o lekach wydawanych bez recepty, suplementach diety lub produktach ziołowych. Powiedz też lekarzowi lub pracownikowi służby zdrowia, czy pijesz dużo napojów kofeinowych lub alkoholowych, czy palisz, lub czy bierzesz inne nielegalne używki. Mogą one wpływać na sposób działania leku. Skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem lub zakończeniem zażywania jakiegokolwiek z leków.
Jakie niepożądane działania mogę zauważyć stosując ten lek?
Efekty uboczne, o których należy niezwłocznie poinformować swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia:
- ciemno-żółty lub brązowy mocz;
- trudności w oddychaniu, ciężka lub wodnista biegunka;
- wyspka skórna, świąd;
- nieregularne bicie serca, kołatanie serca lub ból w klatce piersiowej;
- wymioty
- zażółcenie oczu lub skóry
Efekty uboczne, które z reguły nie wymagają pomocy medycznej (powiadom swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia jeżeli nie mijają lub są uciążliwe):
- biegunka;
- zawroty głowy, senność;
- utrata słuchu;
- ból głowy;
- zwiększona wrażliwość na słońce;
- nudności;
- ból brzucha, skórcze;
- zmęczenie;
- podrażnienie pochwy, świąd lub wydzielina
Wyżej wymieniony spis może nie opisywać wszystkich efektów ubocznych.
Na co powinienem zwrócić uwagę stosując ten lek?
Należy poinformować swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia, jeśli objawy nie ustępują w ciągu 2 do 3 dni. Należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia jeśli pojawi się reakcja alergiczna na azytromycynę taka jak wysypka, swędzenie, trudności w połykaniu lub obrzęk twarzy, warg czy języka.
Należy chronić się przed słońcem lub włożyć ochronną odzież przed wyjściem na zewnątrz oraz stosować filtr przeciwsłoneczny. Nie należy korzystać z lampy słonecznej i solarium.
W przypadku wystąpienia ciężkiej lub wodnistej biegunki nie należy się samemu leczyć. Zadzwoń do swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia o poradę.
Leki zobojętniające sok żołądkowy mogą przeszkodzić azytromycynie w działaniu. Jeśli pojawi się ból brzucha i chcesz wziąć leki zobojętniające kwas solny, upewnij się, że jest odstęp co najmniej 2 godzin od ostatniej dawki azytromycyny lub 4 godzin przed kolejną dawką.
Jeśli będziesz poddawał się operacji należy powiadomić o tym swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia o przyjmowaniu azytromycyny.
Jak powinienem przechowywać ten lek?
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w pojemniku na tyle małym, że małe dzieci nie będą w stanie go otworzyć.
Przechowywać w temperaturze pokojowej pomiędzy 15 a 30 stopni C (59 i 86 stopni F). Wyrzucić resztki leku po upływie terminu ważności.